Na co dzień ludzie przywiązują ogromną wagę do wygodnego obuwia, zdrowych nawyków żywieniowych, czy aktywności fizycznej. Warto jednak pamiętać, że nie mniej ważny jest właściwy odpoczynek oraz sen. Aby był on efektywny, musi przebiegać w komfortowych warunkach. Składają się na to takie czynniki jak dobre łóżko i materac, ale też odpowiednio dobrana pościel. Na co zwrócić uwagę wybierając najlepsze powleczenie?

Rozmiar ma znaczenie

Wielkości poszewek trzeba dopasować do gabarytów kołdry i poduszek. Nie mogą być zbyt małe, ponieważ pierzyna będzie się zwijała. Jeśli z kolei będą za duże, spowodują przemieszczanie się zawartości podczas użytkowania. Może się okazać, że zamiast ciepłego okrycia nagle trzeba zadowolić się samym materiałem. Zarówno kołdry, jak i pasująca na nie bielizna pościelowa dostępne są zwykle w standardowych wymiarach. Najbardziej popularna dla pary z dużym łóżkiem jest pościel 200×220 (www.nietylkofiranki.pl) cm, natomiast dla jednej osoby lub starszego dziecka idealne będą poszewki 90×200 cm.

Popularne tkaniny pościelowe

Najpopularniejsze rodzaje materiałów, z których szyje się poszwy na kołdry i poduszki to:

– bawełna,

– len,

– satyna,

– kora,

– jedwab.

Spotkać można jednak także inne ich gatunki, na przykład takie jak mikrofibra, a nawet adamaszek. Każda w powyższych tkanin ma swoje zalety. Czasami jest to komfort użytkowania, a innym razem niska cena. I tak bawełna dzięki swoim właściwościom termoizolacyjnym jest jedną z najbardziej uniwersalnych opcji. To materiał oddychający, przewiewny i trwały. Len polecany jest dla osób o skłonnościach do alergii i problemach skórnych. Podobnie jak jedwab, który dodatkowo jest niezwykle elegancki i przyjemny w dotyku. Najczęściej bielizna pościelowa wykonywana jest z naturalnych surowców, które się nie elektryzują i nie powodują pocenia.

Pora roku

Na upalne noce najlepiej wybierać tkaniny takie jak len, jedwab, satyna oraz bawełna. Wchłaniają pot, przyjemnie chłodzą, a co za tym idzie, zwiększają komfort snu. W chłodniejsze miesiąc lepiej sprawdzi się adamaszek, flanela oraz wełna. Są miękkie w dotyku, przyjemne dla skóry i ciepłe.

Pościel do zadań specjalnych

Nieco trudniejszy wybór stoi przed osobami, które cierpią na alergie, szczególnie takie objawiające się wysypkami lub drażliwością skóry. Hipoalergiczna pościel wykonana jest z materiałów takich jak len oraz jedwab, które rewelacyjnie przepuszczają powietrze oraz wchłaniają wilgoć. Dodatkowo charakteryzują się ciekawą właściwością. Nie przyciągają cząsteczek kurzu, w których znajduje się dużo roztoczy.

Wybór odpowiedniej pościeli jest zatem nie tylko zachcianką, ale też rozsądnym rozwiązaniem. Osoby, które pragną komfortowego snu, powinny więc zagłębić się nieco w ten temat.